Dexko Global
Tire & Wheel Assembly, 8" Bias Tire, 215/60-8, Load Range D, 4 on 4" Bolt Pattern, White Solid Wheel
SKU: 808-440-002
|
Reference Number: 342483
$103.70
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
18508BB440PW-LS, TW21560D08D440SWHSO080X0000, 9101031, 808-440-001, 18508CB440PW-ET, 18508CB440PW-ST, 215-60-8TW4-B, 215-60-8TW4-C, 3H250, 9401030
Details
| Bolt Pattern | 4 on 4" |
|---|---|
| Tire Design | Bias |
| Tire Size (Width/Aspect Ratio) | 215/60-8 |
| Rim Diameter | 8" |
| Tire Load Range | D |
| Maximum Air Pressure (PSI) | 65 |
| Maximum Load (Pounds) | 1075 Lbs |
| Wheel Design | Solid |
| Wheel Diameter (Inches) | 8" |
| Wheel Center Bore (Pilot) (Inches) | 2.81" |
| Wheel Color | White |
| Wheel Finish | Paint |
| Wheel Offset | Zero |
Shipping Info
| Package Weight | 23 Lbs |
|---|