Dexko Global
Tire & Wheel Assembly, 8" Bias Tire, 4.80/4.00-8, Load Range C, 4 on 4" Bolt Pattern, White Solid Wheel
SKU: 808-440-004
|
Reference Number: 341810
$62.88
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
480TW4-C, TW48000D08C440SWHSO040X0000, 480TW4-B, 48008BB440PW-ET, 48008CB440PW-ET, 9401022, 9401038, TWB08440S480C0001
Details
| Bolt Pattern | 4 on 4" |
|---|---|
| Tire Design | Bias |
| Tire Size (Width/Aspect Ratio) | 4.80/4.00-8 |
| Rim Diameter | 8" |
| Tire Load Range | C |
| Maximum Air Pressure (PSI) | 90 |
| Maximum Load (Pounds) | 760 Lbs |
| Wheel Design | Solid |
| Wheel Diameter (Inches) | 8" |
| Wheel Center Bore (Pilot) (Inches) | 2.50" |
| Wheel Color | White |
| Wheel Finish | Paint |
| Wheel Offset | Zero |
Shipping Info
| Package Weight | 10 Lbs |
|---|