Dexko Global
Tire & Wheel Assembly, 8" Bias Tire, 5.70-8, Load Range C, 4 on 4" Bolt Pattern, White Solid Wheel
SKU: 808-440-006
|
Reference Number: 342210
$79.88
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
578TW4-C, 57008BB440PW-ET, 57008CB440PW-ET, TW57000D08C440SWHSO040X0000, 578TW4-B, 9401035, TWB08440S570C0001
Details
| Bolt Pattern | 4 on 4" |
|---|---|
| Tire Design | Bias |
| Tire Size (Width/Aspect Ratio) | 5.70-8 |
| Tire Ply Rating | 6 |
| Rim Diameter | 8" |
| Tire Load Range | C |
| Maximum Air Pressure (PSI) | 75 |
| Maximum Load (Pounds) | 910 Lbs |
| Wheel Type | Single |
| Wheel Design | Solid |
| Wheel Diameter (Inches) | 8" |
| Wheel Center Bore (Pilot) (Inches) | 2.50" |
| Wheel Material | Steel |
| Wheel Color | White |
| Wheel Finish | Paint |
| Wheel Offset | Zero |
Shipping Info
| Package Weight | 14 Lbs |
|---|