Dexko Global
Tire & Wheel Assembly, 10" Bias Tire, 205/65-10, Load Range C, 5 on 4.5" Bolt Pattern, White Solid Wheel
SKU: 810-545-002
|
Reference Number: 342905
$129.05
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Alternate Item Numbers
20510CB545PW-TS, 20510CB545PW-ST, TW20565D10C545SWHSO080X0000, 9401032, 20510CB545PW-ET, 205-65-D10BB-5, TWB10545S205C0001
Details
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
|---|---|
| Tire Design | Bias |
| Tire Size (Width/Aspect Ratio) | 205/65-10 |
| Tire Ply Rating | 6 |
| Rim Diameter | 10" |
| Tire Load Range | C |
| Maximum Air Pressure (PSI) | 70 |
| Maximum Load (Pounds) | 1320 Lbs |
| Wheel Type | Single |
| Wheel Design | Solid |
| Wheel Diameter (Inches) | 10" |
| Wheel Center Bore (Pilot) (Inches) | 2.81" |
| Wheel Material | Steel |
| Wheel Color | White |
| Wheel Finish | Paint |
| Wheel Offset | Zero |
Shipping Info
| Package Weight | 22 Lbs |
|---|