Dexko Global
Curt Hitch Ball, 2 5/16" Ball Diameter, 1 1/4" Shank Diameter, 2 5/8" Shank Length, 10,000 Lbs Capacity, Chrome, Retail Packaged
SKU: 40068
|
Reference Number: 309068
Brand: Curt
$32.30
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Constructed from high-strength, hot-forged steel
Protected by a durable chrome-plated finish
Zinc-plated hex nut and helical lock washer for secure mounting
Features fine threads for superior holding strength
Tested for safety to meet U.S. VESC V-5 specifications
Protected by a durable chrome-plated finish
Zinc-plated hex nut and helical lock washer for secure mounting
Features fine threads for superior holding strength
Tested for safety to meet U.S. VESC V-5 specifications
Details
| Ball Diameter | 2 5/16" |
|---|---|
| Ball Trailer Weight Capacity | 10,000 Lbs |
| Finish | CHROME |
| Material | Chrome |
| Shank Diameter | 1 1/4" |
| Shank Length | 2 5/8" |
| Package Type | Retail Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 3 Lbs |
|---|