Dexko Global
Demco® 2 5/16" Ball, 8K Surge Brake Actuator Coupler Model DA91, 4 Hole 2 Position Horizontal Adjustment Channel Center Mount for Drum Brake Systems, Primed, Bulldog Coupler Latch
SKU: DA91-2516HBC
|
Reference Number: 302225
Brand: Demco
$729.14
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Details
| Brake Type | Surge Brake Coupler |
|---|---|
| Coupler Capacity | 8,000 Lbs |
| Ball Diameter | 2 5/16" |
| Brake Control Type | Surge Brake Actuator |
| Number of Axles | 1-2 |
| Brake Mounts To | Trailer Tongue |
| Brake Actuator Type | Hydraulic Surge |
| Brake Actuator Application Type | Drum Brakes |
| Mounting Bolt Size | 1/2" |
| Actuator Attachment Position | 8" 4 Hole 3 Position Vertical Adjustable Channel Center Mount |
| Actuator Finish | Primed |
| Actuator Latch Type | Bulldog Coupler |
| Actuator Style | 3" Tongue |
| Tongue Weight Capacity | 800 LBS |
Shipping Info
| Package Weight | 42.15 Lbs |
|---|