Dexko Global
Hub-Drum Kit, Loose Components, 865, 8,000 Lbs Per Pair, Fits 12-1/4 X 3-3/8" Brakes, ABS, 4.75" Pilot, 5/8" Flange Nuts, E-Z Lube®, Dexter®
SKU: 8-285-15UC3-A
|
Reference Number: 123098
Brand: Dexter
$1,128.97
Buy at a location near you -
Find a Dealer
Business Customers can login to:
- See account pricing and available inventory
- Manage account invoices
Stock Notice
Not enough Inventory? Submit your email address and desired total quantity below, and we will notify you when stock arrives.
Details
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
|---|---|
| Axle Capacity Rating Per Pair | 8K |
| Stud Size | 5/8" |
| Included with this item | Hub, Bearings, Seal, Grease Cap, Lug Nuts |
| Hub Drum Pilot Diameter | 4.75" |
| Inner Bearing Part Number | 25580 |
| Lubrication | E-Z Lube® |
| Nut Feature | Hex Wheel Nut, Flange |
| Outer Bearing Part Number | D02475 |
| Thread Count | 18 |
| Package Type | Bulk Packaged |
Shipping Info
| Package Weight | 55.86 Lbs |
|---|
| PART # | REF # | DESCRIPTION | DIAGRAM # |
| 10-36 | 159700 | GREASE SEAL, 3.376" X2.25" ID, DOUBLE LIP | 1 |
| 25580 | 130800 | INNER BEARING | 2 |
| 25520 | 136200 | INNER RACE | 3 |
| D02420 | 137000 | OUTER RACE | 4 |
| D02475 | 131000 | OUTER BEARING | 5 |
| 5-57 | 167800 | SPINDLE WASHER D-STYLE | 6 |
| 6-176 | 164805 | SPINDLE NUT, 1"-14, 12-CASTELLATIONS | 7 |
| 165686 | 164800 | SPINDLE NUT, 1"-14, 6-CASTELLATIONS | 7 |
| 165649 | 101200 | COTTER PIN, 1/8" | 8 |
| RG04-230 | 150940 | COMPLETE OIL CAP KIT | 9 |
| K21-303-00 | 154204 | FORTRESS THREADED OIL CAP 5.2K - 8K | 9 |
| 6-191 | 164950 | SPINDLE NUT FOR 6-190 RETAINER (E-Z LUBE AFTER 2002) | 10 |
| 6-190 | 164925 | SPINDLE NUT RETAINER FOR 6-191 (E-Z LUBE AFTER 2002) | 11 |
| 21-43-1 | 152400 | GREASE CAP, 2.72" OD, DRIVE-IN FOR E-Z LUBE | 12 |
| 85-1 | 155400 | RUBBER PLUG FOR E-Z LUBE GREASE CAP | 13 |
| 7-232 | 145400 | STUD, 5/8" DIA., DRIVE-IN | 14 |
| 33-52-1 | 142800 | WHEEL RETAINING RING | 16 |
| 46-52 | 156000 | OIL HUB PLUG | NS |
| 95188 | 141600 | WHEEL NUT, 5/8" FLANGED | NS |